PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE PANDEMII:
- Procedura przyprowadzania i odbioru dziecka w czasie pandemii
- Procedura w przypadku choroby zakaźnej
Procedura przyprowadzania i odbierania uczniów z Przedszkola Edukacyjnego im. J.A.Komeńskiego w Zelowie
- Rodzice lub opiekunowie i osoby przez nich upoważnione – zwani dalej „rodzicami” – oraz nauczyciele są zobowiązani do przestrzegania niniejszej procedury.
- Za bezpieczeństwo uczniów w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu odpowiadają rodzice.
- Rodzice są odpowiedzialni za przyprowadzanie i odbieranie dzieci.
- Rodzice przyprowadzają dzieci w godzinach od 7.00 do 8.30 oraz odbierają dzieci do godziny 16.00
- Rodzice osobiście przekazują dzieci wychowawcy grupy/ nauczycielowi dyżurującemu i od niego odbierają dzieci.
- Rodzice odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania pod opiekę nauczycielce oraz od chwili odebrania z grupy.
- Nauczyciel przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
- Dziecko chore lub podejrzane o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola.
- Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica (prawnego opiekuna) o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, przewlekłe choroby należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
- Pracownicy przedszkola nie mogą podawać dzieciom żadnych leków ani preparatów farmaceutycznych.
- Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną, rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
- Wydanie dziecka innym osobom niż rodzice może nastąpić na podstawie pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców.
- Druki upoważnień rodzice pobierają u nauczyciela danej grupy oraz przekazują je wychowawcom grup na początku każdego roku szkolnego.
- Upoważnienie może zostać w każdym czasie odwołane lub zmienione w formie pisemnej.
- Rodzice mogą upoważnić pisemnie osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola.
- W szczególnym przypadku dzieci mogą być odebrane przez osobę niewymienioną w pisemnym oświadczeniu po uprzednim powiadomieniu dyrektora lub wychowawcy. Osoba ta zobowiązana jest do złożenia pisemnego oświadczenia (załącznik nr 1) o odbiorze dziecka z czytelnym podpisem.
- Wydanie dziecka w przypadkach wymienionych w punktach 10 i 11 nastąpi po okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego.
- Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie w placówce, a dyrektor lub nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
- W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica (prawnego opiekuna) i potwierdzić wcześniejszą informację. Zaistniałą sytuację należy odnotować w rejestrze upoważnień telefonicznych, który stanowi załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
- W przypadku odbierania dziecka z ogrodu przedszkolnego osoby odbierające dziecko zobowiązane są do poinformowania o fakcie nauczyciela.
- W każdej sytuacji budzącej wątpliwości co do osoby odbierającej dziecko wychowawca ma obowiązek skontaktować się z rodzicami dziecka.
- Przedszkole ma prawo odmówić rodzicowi, wobec którego sąd wydał orzeczenie o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej, wydania dziecka z Przedszkola.
- Wychowawca może odmówić wydania dziecka, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje, że nie zapewni ona dziecku bezpieczeństwa. W tym przypadku wychowawca ma obowiązek zatrzymania dziecka do czasu wyjaśnienia sprawy oraz wzywa drugiego rodzica, opiekuna lub upoważnioną do odbioru inną osobę. W razie braku możliwości skontaktowania się lub przyjścia przez jedną z tych osób po dziecko należy wezwać policję.
- Gdy dziecko nie zostanie odebrane po zakończeniu pracy przedszkola, wychowawca powiadamia telefonicznie rodziców i dyrektora oraz zostaje z dzieckiem na terenie przedszkola przez godzinę.
- Dyrektor podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami lub o braku odebrania dziecka.
- Dziecko jest przekazywane policji w celu zapewnienia opieki właściwej placówki opiekuńczo-wychowawczej.
- Rodzic, który odbiera dziecko po upływie czasu pracy przedszkola, jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o powyższym fakcie i usprawiedliwienia spóźnienia.