Jesteś tutaj:

Zabawy z językiem czeskim

Zadanie realizowane z dotacji MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI

DNI KULTURY CZESKIEJ 2021

W dniach 26 - 30 lipca w naszym przedszkolu, odbywały się Dni Kultury Czeskiej w ramach zadania pn. ZABAWY Z JĘZYKIEM CZESKIM. Założeniem całego przedsięwzięcia było zapoznawane dzieci z kulturą i zwyczajami Czechów oraz mniejszości czeskiej w Zelowie. Poprzez zabawy, muzyczne pląsy, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, warsztaty plastyczne, wizytę w Klubie Czeskim w Zelowie, dzieci miały okazję dowiedzieć się wiele o czeskiej kulturze i tożsamości narodowej. Ponadto dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zwrotami używanymi w języku czeskim, najsłynniejszymi potrawami tego kraju oraz najbardziej znanymi bohaterami czeskiej literatury i filmów animowanych. Za tegoroczną edycję Dni Kultury Czeskiej odpowiedzialne były ciocie: Basia i Renia. 
Zadanie było możliwe do zrealizowania dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Hucznie rozpoczęliśmy Tydzień Kultury Czeskiej. Pierwszego dnia naszej przygody z Czechami i jej kulturą, odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez nasze ciocie. Dowiedzieliśmy się, że najpopularniejszym klasycznym czeskim daniem jest pieczeń wieprzowa (vepro) z ziemniaczanymi knedlami (knedlíky) i kapustą (zelo) oraz zasmażany ser (smažený sýr). Te tradycyjne dania podawane są zarówno w restauracjach, jak i czeskich domach. W trakcie przygotowań poznaliśmy nazwy produktów w języku czeskim, których będziemy używać do przyrządzenia przepysznych muffinek. Wiemy już co to mléko, cukr, prášek na pečení, vejce, sůl oraz, że nasza ukochana czekolada to po prostu čokoláda! Wykonane przez nas babeczki, po upieczeniu wyglądem przypominały małe kopce. Czy też wam się kojarzą z jakąś czeską bajką? Oczywiście z Krecikiem, czyli Krtkiem!.

Nasze muffinki oprócz przepysznej czekolady i kolorowej posypki udekorowane zostały własnoręcznie przygotowanym Krtkiem! Czyż nasze dzieła nie są wspaniałe? A jak świetnie smakowały:) Palce lizać!

DZIEŃ Z CZESKĄ BAJKĄ!

Pamiętacie słynnego Krecika, Rumcajsa albo Cypiska? To bohaterowie najpopularniejszych czeskich bajek, którzy budzą w nas same pozytywne emocje. Po wykonaniu przepysznych kopców dla naszego ulubionego KRTKA – KRECIKA, przyszedł czas na projekcie bajek o innych sympatycznych bohaterach z tego państwa! Nasi rysunkowi przyjaciele z Czech zaskoczyli nas po raz kolejny, bawiąc nas swoimi perypetiami i niezliczonymi przygodami!

W ramach dnia z Bajką Czeską nie mogło zabraknąć małych powtórek z tego, co zapamiętaliśmy po obejrzanym seansie. Wszystkie pytania dotyczyły prezentowanych bohaterów z rysunkowych animacji. Udało nam się wygrać i odpowiedzieć na wszystkie zadane nam zadania. Po intelektualnych potyczkach był czas na relaks przy grach pamięciowych. Komu udało się odnaleźć Cypiska?

W kolejnej części dnia, udaliśmy się z wizytą do centrum naszego miasta, gdzie mieści się „Klub Czeski” – siedziba Stowarzyszenia Czechów w Polce. W „Klubie” spotkaliśmy gospodarza tego miejsca, Panią Wierę Pospiszył, która opowiedziała nam dużo o Czechach i miejscu, w którym się znajdujemy. Obejrzeliśmy wystawę pacynek i kukiełek przedstawiające bohaterów z czeskich bajek! Był Krecik, Makowa Panienka, Żwirek i Muchomorek i wiele innych! Szkoda, że nie mogliśmy się nimi pobawić! Bardzo nam się spodobały!

Dzisiejszy piękny i słoneczny dzień rozpoczęliśmy muzycznie, a to za sprawą nowo poznanych czeskich pląsów. Wesołe brzmienia, wpadające w ucho skoczne rytmy czeskich treści, wprowadziły nas w fantastyczny nastrój! Zabawy i śmiechu nie było końca! Taniec towarzyszył nam przez całe przedpołudnie! Kto został mistrzem czeskich wygibasów? 😉

Po roztańczonym przedpołudniu przyszedł czas na naukę czeskich zwrotów. Czeski jest językiem wpadającym w ucho z rytmicznym brzmieniem wyrazów. Wyjątkowo szybko przyszło nam opanowanie czeskiego przywitania. Wesołe Ahoj rozbrzmiewało w naszej sali!. Wiemy już, że powitanie w języku czeskim w odpowiednich porach dnia będzie brzmiało:

  • Dzień dobry (rano) – Dobré ráno
  • Dzień dobry (po południu) – Dobré odpoledne!
  • Dobry wieczór – Dobrý večer

Natomiast pożegnanie zabrzmi:

Do zobaczenia – Na shledanou! Dobranoc – Dobrou noc

Poznaliśmy również podstawowe zwroty grzecznościowe. Wiemy już kiedy używać prosím, děkuji a kiedy promiňte, czyli podstaw dla każdego kulturalnego przedszkolaka! 🙂

Podsumowaniem naszego dnia były wesołe zabawy z językiem czeskim. Naszym zadaniem było odgadywanie nazw zwierzątek w języku czeskim! Poszło nam znakomicie! Znajomość zwierząt opanowaliśmy do perfekcji! Ciekawe czym nasze ciocie zaskoczą nas jutro :).

Kolejny dzień pełen wrażeń za nami! Poranek rozpoczęliśmy od warsztatów plastycznych. Naszym zadaniem było wykonania podkładki z wizerunkiem jednego z bohaterów czeskich bajek. Zdecydowaliśmy się na zwierzątko niewielkich rozmiarów, które napotyka na swej drodze wiele niezwykłych i fascynujących przygód. Czy odgadniecie kto to taki? Tak, to oczywiście KRECIK! z nim nie sposób się nudzić!. Zadanie, które mieliśmy do wykonania wcale nie było takie proste. Najpierw musieliśmy za pomocą wacika nasączonego magiczną substancją nanieść szablon na drewnianą podkładkę, następnie po jej wyschnięciu, ciocie rozdały nam kolorowe flamastry, aby nimi stworzyć swoje małe dzieła sztuki. Wywiązaliśmy się celująco. Efekty naszej pracy można obejrzeć poniżej!

Czy wiecie, że na poddaszu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Zelowie znajduje się Muzeum? My już wiemy, ponieważ nasze ciocie zabrały nas właśnie w to miejsce. Po pokonaniu kilkunastu schodów prowadzących na górę, znaleźliśmy się w Muzeum Dokumentacji Dziejów Braci Czeskich. W tym miejscu zbiera się, konserwuje, przechowuje oraz eksponuje wszelkie ślady kultury duchowej i materialnej historii dziejów Braci Czeskich. Ciocie w ciekawy i przystępny sposób opowiedziały nam o ludziach, którzy dawno temu musieli opuścić swoje dobytki w Czechach i przywędrowali, aż do naszego Zelowa w Polsce. Ci właśnie emigranci zbudowali kościół, który zwiedzaliśmy. Najciekawszym miejscem w całym muzeum jest dawna sala lekcyjna z czasów słynnego reformatora Jana Amosa Komeńskiego. Salka jest oryginalnie wyposażona we wszelkie pomoce dydaktyczne z tamtych czasów.

Nasza przygoda dobiega końca. Szybko minęło te kilka dni licznych aktywności związanymi z naszymi południowymi sąsiadami – Czechami. Dziś, ostatniego dnia naszej wędrówki, dzieci miały okazję poznać kilka ciekawostek dotyczących Czech. Podziwialiśmy najpiękniejsze zakątki i zabytki Pragi – stolicy położonej nad piękną Wełtawą (m.in.: Most Karola, Zamek na Hradczanach, Praski Orloj – średniowieczny astronomiczny zegar, „Tańczący dom”), zobaczyliśmy najbardziej popularne miasta oraz miejscowości uzdrowiskowe (np.: Brno, Czeskie Budziejowice, Karlowe Wary, Liberec), a w wielu miastach – pięknie zachowane zamki i pałace. Dowiedzieliśmy się, że ulubionym sportem Czechów jest – hokej, a najbardziej znaną czeską marką samochodu – Skoda. Na zakończenie obejrzeliśmy kolejne czeskie filmy animacyjne, które tak bardzo polubiliśmy!

Podsumowaniem naszych DNI KULTURY CZESKIEJ, było wykonanie olbrzymiej flagi Czech!. Zabawa była rewelacyjna. Ciocie nie nadążały z dostarczaniem nam farb. Mamy nadzieje, że pamiętacie jak wygląda czeska flaga? Podpowiemy wam, potrzebne będą kolory: – Bílý (biały) – Červené(czerwony) – Modrý (niebieski). Efekty zobaczcie sami! 🙂

Zadanie zrealizowano w ramach projektu
ZABAWY Z JĘZYKIEM CZESKIM 2021
dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

NAUKA ZDALNA – KWIECIEŃ 2021

AHOJ děti!

 Kde kdo pracuje? (Gdzie kto pracuje?)

Pohádka: Bez práce nejsou koláče (Bez pracy nie ma kołaczy)

Za sedmero horami, třemi řekami a jedním hlubokým lesem stál malý statek. V něm žila pekařka Matylda. Ta pekla výborné tvarohové buchty, které prodávala pro všechny líné Honzy z celého království.

I Matyldě se narodil líný Honza. Nejraději se povaloval na peci a vůbec se mu nechtělo pracovat. Když bylo Honzovi osmnáct let, pravila Matylda: „Synu, vůbec neznáš práci. Jdi do světa a nauč se pracovat. Je jedno, zda se staneš lékařem, hasičem, ekonomem, kuchařem, zedníkem, učitelem, popelářem, dirigentem, veterinářem … .  Najdi si práci, studuj a pracuj. Honza se tedy vydal do světa. Do ranečku si zabalil tvarohové buchty a šel. Hned na kraji lesa potkal pána v mysliveckém obleku. „Kampak jdeš, mládenče?” ptal se ho pán. „Musím do světa na zkušenou, máma chce, abych se naučil pracovat. Copak děláte vy?”Já jsem hajný, procházím les, starám se o zvířátka i stromy. Chceš se mou práci naučit? Honza přikývl a učil se hajným. Jeho lenost však vyhrála, nechtělo se mu ráno vstávat, nechtělo se mu chodit každý den po lese, a tak se s hajným rozloučil a šel dál. Došel do města, kde potkal prodavače a ten mu nabídl, že ho naučí prodávat. Honza několik dní vydržel prodávat, obsluhovat zákazníky, ale pak si začal stěžovat, že ho od věčného stání u pokladny a pobíhání mezi regály bolí nohy.  Rozloučil se a šel dál na zkušenou. U velkého domu, odkud se ozývaly hlasy dětí, potkal učitelku. Proč bych nemohl učit, řekl si a šel do školy. Za 2 týdny zjistil, že se musí sám neustále učit něčemu novému, že děti zlobí,a tak se vydal na další cestu za poznáním. Šel a potkal účetního, který ho naučil počítat, Honzu však bolela záda ze sezení a hrbení se nad účetnictvím, a tak pokračoval ve své cestě za prací, která by ho bavila. Seznámil se spekařem, cukrářem, kuchařem, kominíkem, zedníkem …Honza se nakonec vrátil k mámě, založil firmu Honzovo sladké buchty a pomáhal mámě péct, prodávat a dělat účetnictví.

NEJZNÁMĚJŠÍ DRUHY POVOLÁNÍ:

Prodavač/ka:  (sprzedawca/czyni)

·Co dělá prodavačka?

·Jaké znáš obchody? (Potraviny, Kniha, Masna, Pečivo, Zlatnictví, Oděvy, Domácí potřeby, Nábytek, Ovoce a zelenina …)

·Co vobchodech děláme? (nakupujeme, vybíráme si zboží, potraviny, platíme …).

Holič/ka (fryzjer/ka)

·Co dělá holič?

Pekař (piekarz)

·Co vše peče pekař?

Kuchař (kucharz)

·Co dělá kuchař/ka?

Zedník (murarz)

·Co vše zedník staví? Co zedník ke své práci potřebuje? (cihly, maltu, zednickou lžíci, míchačku, cement, písek, vodu…)

· pokrývač – dává tašky na střechy

Učitel/ka  (nauczyciel/ka)

Zpěvák  (śpiewak)

Herec (aktor)

Lékař  (lekarz)

·Co dělá lékař?

·Jaké lékaře znáš? (dětský, pro dospělé, chirurg, zubař, ortoped …)

ZVYŠOVÁNÍ ZNALOSTÍ:

·Víš, co dělá: veterinář, pošťák, záchranář, moderátor, myslivec, hokejista, spisovatel, dirigent, švadlena, sadař, farmář, hasič…?

·Uhodni podle obrázků,co kdo dělá.(odgadnij wg obrazków – co kto robi)

Spoj čarou, co k sobě patří (połącz linią- co do siebie pasuje)

Ćwicz nazwy zawodów śpiewając piosenkę dołączoną na filmiku z You Tube

BAL U KRECIKA 2021

Już kolejny rok rozpoczynamy realizację projektu pn. ZABAWY Z JĘZYKIEM CZESKIM zadanie realizowane dzięki dotacji MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI.
W styczniu mieliśmy w naszym przedszkolu FERIE Z JĘZYKIEM CZESKIM, a dziś byliśmy na
BALU U KRECIKA.

Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali balowej, udekorowanej bohaterami czeskich bajek, wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Miłą niespodzianką dla dzieci okazały się kolorowe balony z helem, które zawisły w powietrzu oraz kącik fotograficzny u Krecika.

Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy czeskich hitów, wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Zabawa była przednia. Wielką atrakcją dla dzieci podczas balu okazały się zabawy z kolorowymi balonami i liczne konkursy w języku czeskim, w których wszyscy bardzo chętnie brali udział.

Na naszym balu emocji, radości i uśmiechów było co nie miara. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, dzieci osłuchały się z językiem czeskim, co było głównym celem BALU U KRECIKA zrealizowanego w ramach zadania ZABAWY Z JĘZYKIEM CZESKIM

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów i zapraszamy do fotorelacji.

Bal przygotowały: mgr Barbara Pospiszył oraz mgr Renata Kimmer

——————————————————————————————————

DNI KULTURY CZESKIEJ 2020

W naszym przedszkolu od samego rana wszyscy są zabiegani, bo dzieje się, oj dzieje!

Dni kultury czeskiej rozpoczęliśmy zajęciami, podczas których zrobiliśmy plakat naszego ulubionego bohatera bajkowego – KRECIKA.

Następnie miały miejsce zajęcia edukacyjne, na których uczyliśmy się podstawowych zwrotów w języku czeskim, kolorów, liczb. Korzystaliśmy również z mapy, żeby wiedzieć, gdzie udać się, aby trafić do Czech. Wykonaliśmy flagi, oglądaliśmy bajki czeskie i mieliśmy warsztaty plastyczne.

Jutro ciąg dalszy naszej zabawy 🙂

Zadanie zrealizowano w ramach projektu
ZABAWY Z JĘZYKIEM CZESKIM
2020
dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Drodzy Rodzice, Kochane dzieciaki, w czasie naszej zdalnej edukacji nie możecie zapomnieć o naszej Cioci Wierze. Pamiętając o Maluchach, przygotowała pakiet do nauki języka czeskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mały poliglota zgłębiał tajniki języka czeskiego. A wszystko to, bo chcemy, żebyście po tej wymuszonej przerwie wciąż mogli bawić się z językiem czeskim. Zachęcamy do pracy i czekamy na wyniki – kolorowe, obrazkowe życzenia świąteczne. Z życzeniami wszystkiego co najlepsze, a szczególnie zdrowia. Wasza Ciocia Wiera.

Link do pobrania materiałów:

DOBRÝ DEN,

Ciocia Wiera przygotowała dla Was kolejną lekcję języka czeskiego.

Zachęcamy do wspólnej nauki.

Byl jeden pes, do pece vlez.

Ukradl tam topinku, běžel s ní po rynku.

Potkala ho vrána, byla jeho máma.

Potkal ho zajíček, byl jeho tatíček.

Potkal ho vrabeček, byl jeho dědeček.

Potkala ho kozička, byla jeho babička.

Potkal ho oslíček, byl jeho bratříček.

Potkala ho husička, byla jeho sestřička.

Potkal ho bejček, byl jeho strejček.

Potkala ho kočička, byla jeho tetička.

Potkal ho kos, ukousl mu nos.

Potkal ho Filip,

zas mu ho přilíp.

Zadanie nr 1.

Znajdźcie w tekście nazwy zwierząt / naleznete v textu zvířata:

pes, vrána, zajíček, vrabeček, kozička, oslíček, husička, bejček, kočička, kos

Zajíček = je malý zajíc,

vrabeček = je malý vrabec,

kozička = je malá koza,

oslíček = je malý osel,

husička = je malá husa,

bejček =  je malý býk,

kočička = je malá kočka.

Uwaga, jeśli nie możecie pobrać materiału, istnieje możliwość uzyskania go w wersji papierowej w placówce w godzinach od 8.00-14.00 – po wcześniejszym umówieniu się.

Zadanie nr 2.

Narysuj wybrane przez siebie zwierzęta/ Nakreslete zvířata podle vašeho výběru.

Już po raz kolejny nasze Przedszkole otrzymało dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację grantu, który ma na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego.

Rozpoczyna się kolejny „Rok Przedszkolaka 2019”, w którym będziemy bawić się językiem czeskim.

Podczas zajęć dzieci poznają czeską literaturę dziecięcą, uczą się krótkich rymowanek, bawią się językiem czeskim, by w końcu zaprezentować swoje nabyte umiejętności bliskim.

Nasze motto:

Kdo se učí všechno umí

kdo se učí všechno ví.

                                   Kto się uczy, wszystko umie;

                                   Kto się uczy, wszystko wie.

GŁÓWNE DZIAŁY PROGRAMU ZAJĘĆ

„ZABAWY Z JĘZYKIEM CZESKIM”

REALIZOWANEGO W PRZEDSZKOLU EDUKACYJNYM im. J. A. KOMEŃSKIEGO PARAFII EWANGELICKO – REFORMOWANEJ W ZELOWIE

(program realizowany z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji)

Część I. Formy powitania i pożegnania, przedstawianie się: Ahoj!

Część II. Miejsce pracy: Naše školka

Część III. Sala lekcyjna: Moje třída, učebna – co rád se učím

Część IV. Kolorowe pory roku : Barevné roční období

Część V. Moja rodzina : Moje rodina

Część VI. Mój dzień – co robię: Můj den – to, co mám rád, co dělám

Część VII. Moje ciało: Moje tělo

Część VIII. Co lubię jeść? Co mám rád k jídlu ( Co rád jím)

Część IX. Mój ubiór. Moje šaty- co nosím

Część X. Zwierzęta i rośliny wokół nas: Zvířata a rostliny kolem nás

SPOSÓB REALIZACJI

Systematycznie zajęcia z dziećmi odbywają się jeden raz w tygodniu dla grupy 15 – 20 dzieci w dwu cyklach od stycznia do czerwca i od września do grudnia, z uwzględnieniem przerwy wakacyjnej.

Rekrutacja odbywa się we wrześniu wśród dzieci 5 i 6 letnich uczęszczających do Przedszkola Edukacyjnego, zgłoszonych przez rodziców. W pierwszej kolejności zapisywane są dzieci kontynuujące naukę oraz dzieci z rodzin mniejszości czeskiej.

Tematyka do realizacji w roku 2019:

Cykl od stycznia do czerwca 2019

Część V. Moja rodzina : Moje rodina

Część VI. Mój dzień – co robię: Můj den – to, co mám rád, co dělám

Część VII. Moje ciało: Moje tělo

Część VIII. Co lubię jeść? Co mám rád k jídlu ( Co rád jím)

Część IX. Mój ubiór. Moje šaty- co nosím

Część X. Zwierzęta i rośliny wokół nas: Zvířata a rostliny kolem nás

Cykl od września do grudnia 2019 ( rozszerzenie słownictwa )

Część I. Formy powitania i pożegnania, przedstawianie się: Ahoj!

Część II. Miejsce pracy: Naše školka

Część III. Sala lekcyjna: Moje třída, učebna – co rád se učím

Część IV. Kolorowe pory roku : Barevné roční období

Dzieci uczęszczające na zajęcia „Zabawy z językiem czeskim“ prezentować będą swoje umiejętności podczas uroczystości przedszkolnych propagując w ten sposób literaturę i kulturę czeską wśród rówieśników i społeczności lokalnej. Opracowany także zostanie kalendarz na rok 2020 zawierający zwroty, słówka związane z porami roku i wydarzeniami z życia Przedszkola Edukacyjnego.

Zajęcia odbywają się dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Niecodzienna wizyta w naszym przedszkolu 2019

W dniu 19 listopada w Stowarzyszeniu Czechów w Polsce oraz Parafii Ewangelicko – Reformowanej w Zelowie gościł Pan Ivan Jestřáb – Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie oraz I Sekretarz Ambasady Jaromír Vejrych. Przy tej okazji Panowie odwiedzili nasze przedszkole, w którym od wielu lat dzieci uczą się poprzez zabawę języka czeskiego. Dzięki krótkiemu filmowi przygotowanemu przez naszych nauczycieli, goście mogli zapoznać się z działalnością naszej placówki. Również dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny – także w języku czeskim, następnie przybyłym gościom wręczyły drobne upominki.


KONCERT DLA MŁODEGO SŁUCHACZA 2019
„MUZYKA Z KRECIKA”

Była to szczególnie ważna wycieczka dla dzieci, które uczęszczają na zajęcia języka czeskiego w ramach realizowanego  projektu pn. „Zabawy z językiem czeskim”.
Zadanie realizowane jest dzięki dotacji MSWiA.

Zapraszamy do foto relacji z tego wydarzenia.


Prosinec je tu a s ním sníh,
půjdeme jezdit na saních,
Vánoce jsou tu, Nový rok,
k dalšímu roku zbývá krok.

Grudzień to czas podsumowań. Już po raz kolejny kończymy
„Zabawy z językiem czeskim” – projekt finansowany z dotacji MSWiA. Podczas tegorocznych Jasełek w grupach Tropicieli i Odkrywców dyrektor przedszkola pani Beata Jersak wraz z nauczycielem języka czeskiego panią Wierą Pospiszył wręczyły drobne upominki dzieciom, które uczestniczą
w projekcie. Były to kalendarze na rok 2020, które zawierają zwroty, słowa
i wierszyki w języku czeskim. Poza kalendarzami w paczce znalazły się książeczki. Wręczone nagrody zostały sfinansowane z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W zajęciach prowadzonych przez Ciocię Wierę w roku 2019 wzięło udział łącznie 31 dzieci, które pląsały, lepiły, grały w gry planszowe, rysowały, uczyły się wierszyków, piosenek, bawiły się z bohaterami bajek czeskich,
a nawet przygotowywały knedliki.

„Zabawy z językiem czeskim” prowadzone były w dwóch cyklach: od stycznia do czerwca i od września do grudnia. Skierowane były do dzieci w wieku 5 i 6 lat i miały na celu propagować język czeski wśród dzieci przedszkolnych jako języka przodków oraz zapoznanie dzieci z literaturą czeską i mniejszością czeską w Polsce. Przedszkole nawiązało ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Czechów w Polsce, odwiedzało siedzibę Stowarzyszenia – Klub Czeski – gdzie uczestniczyły w dedykowanych
dla nich zajęciach.

Nasze zabawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem jest 21 osobowa grupa, która powstała od września 2019 roku (od stycznia
do czerwca było to 16 dzieci 5 i 6letnich). Sala lekcyjna pęka w szwach,
ale Ciocia Wiera i jej krasnale nie poddają się i bawią na całego, poznając nowe czeskie słowa.

Rok 2019 był czasem wspaniałej zabawy. Poza cotygodniowymi spotkaniami na zajęciach dzieci brały czynny udział w takich przedsięwzięciach jak:

  • Ferie z językiem czeskim
  • Dni Otwarte Przedszkola
  • Przegląd bajki czeskiej
  • Festiwal Teatrzyków Przedszkolnych im. Jana Amosa Komeńskiego
  • Dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków.

Ponadto uczestnicy zajęć byli na wycieczce do Filharmonii Łódzkiej
na spektaklu: „Muzyka z Krecika” oraz prezentowały zdobyte umiejętności językowe podczas uroczystości przedszkolnych takich jak Dzień Babci
i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Rodziny, Jasełka, itp.

W progach naszego przedszkola gościliśmy Pana Ivana Jestřáb – Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie oraz I Sekretarza Ambasady Jaromíra Vejrych. Ta wizyta była dużym przeżyciem dla naszych maluchów, które przygotowały krótki występ dla naszych gości.

Oczywiście koniec roku kalendarzowego nie jest końcem naszych „Zabaw z językiem czeskim”. Od stycznia 2020 roku – po przerwie świątecznej – spotykamy się wszyscy na zajęciach i mamy zamiar bawić się tak dobrze,  jak w ubiegłych latach realizując zadanie ZABAWY Z JĘZYKIEM CZESKIM, które będzie finansowane z dotacji MSWiA.

Dziękujemy Rodzicom i Dziadkom naszych maluszków za zaufanie,
za pomoc i wsparcie przy realizacji projektu, za to że są z nami i również włączają się  do działań, które podejmujemy.