ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

W dniach od 21 do 23 czerwca 2017 roku w Przedszkolu Edukacyjnym im. Jana Amosa Komeńskiego Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie we wszystkich grupach wiekowych odbyły się uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego. Dzieci  z radością zaprezentowały programy artystyczne. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie  pamiątkowych dyplomów, nagród książkowych oraz upominków ufundowanych przez rodziców.

Wszystkim dzieciom i rodzicom życzymy wszystkiego dobrego, udanego odpoczynku, dużo słońca, uśmiechu, radosnych gorących a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

HODOWLA MOTYLI

Wiosna to piękna i wspaniała pora roku, przyroda budzi się do życia, a my mamy możliwość obserwacji zjawisk i procesów wzbogacających nasze otoczenie.

W Przedszkolu Edukacyjnym im. J. A. Komeńskiego wspólnie z dziećmi założyliśmy własną hodowle motyli. Mieliśmy możliwość obserwacji cyklu życia od gąsienicy do dorosłego motylka. Dzięki naszej hodowli dzieci mogły na własne oczy obserwować złożony proces życia tych pięknych i fascynujących owadów. Dzieci obserwowały gąsienice, które zjadały rośliny, przechodziły wylinki, zmieniały naskórek – rosły z dnia na dzień, następnie zamieniły się w poczwarki, z których wykluły się  piękne motyle.

W przedszkolu popularyzujemy zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, w tym również ochrony motyli.

Dzieci podczas naszego wspólnego projektu hodowlanego z wielkim zainteresowaniem obserwowały gąsieniczki, porównały ich wielkości i zapewniały im odpowiednie warunki życia i rozwoju. Empatia i troska jaką dzieci wykazywały w odniesieniu do małych żyjątek zasługuje na podziw i uznanie. Niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem z niecierpliwością oczekiwanym przez przedszkolaków było przeobrażenie się poczwarek w piękne barwne motyle. Całe przedsięwzięcie wymagało od dzieci dużej dawki cierpliwości i uwagi. Po zakończeniu całkowitego procesu przeobrażenia gąsieniczek, dzieci mogły wspólnie wypuścić motyle na podwórku przedszkolnym.

Wyjście do lodziarni

Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2017r., dzieci z naszego przedszkola przebrały się za ulubione postaci z bajek oraz zostały zaproszone na lody do Cukierni w Zelowie,  sponsorowane przez  rodziców.

Był to bardzo miło spędzony czas w pogodny, czerwcowy dzień. Siedząc w cieniu parasola, z towarzyszącymi dobrymi humorami, delektowaliśmy się słodkościami.

Na koniec wycieczki dzieci podziękowały  właścicielom i pracownikom lodziarni za pyszne lody. I tak, w  słodkim nastroju dzieci obchodziły swoje święto i wróciły zadowolone do  przedszkola.

Pochód ekologiczny ulicami miasta

Dnia 02 czerwca 2017r. dzieci z Przedszkola Edukacyjnego wraz z dziećmi z  innych zelowskich przedszkoli obchodziły Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Przedszkolaki spotkały się przy pomniku T. Kościuszki, przeszły w barwnym pochodzie ulicami miasta, a następnie spotkały się w ogrodzie Przedszkola Samorządowego nr 4, gdzie odbył się Bal Wiosny – festyn ekologiczny z zaproszonymi gośćmi – Czarodziejką i Elfem.

Na początku wszystkie chętne dzieci mogły zaprezentować i opowiedzieć o  swoim ekologicznym nakryciu głowy. Później wszyscy bawili się w rytmach latynoskiej muzyki oraz brali udział w  grach i zabawach ruchowych o tematyce przyrodniczej. Pogoda dopisała i dzieci mogły hucznie obchodzić Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Wycieczka do Schroniska dla zwierząt w Zdzieszulicach i do Szkółki Leśnej w Borowinach.

 

Dnia 31 maja 2017r. dzieci z Przedszkola Edukacyjnego im. J. A. Komeńskiego w Zelowie udały się na wycieczkę. Pierwszym przystankiem było Schronisko dla zwierząt w Zdzieszulicach.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie przy ulicy Zdzieszulickiej powstało w 1997 roku. Właścicielem schroniska jest Przedsiębiorstwo Komunalne SANIKOM Sp. z o. o. Schronisko zapewnia 150 miejsc dla psów oraz 30 miejsc dla kotów. Do najważniejszych zadań schroniska należy: przyjmowanie i przetrzymywanie zwierząt zagubionych, zabłąkanych i porzuconych lub z innych przyczyn bezdomnych, a w szczególności psów i kotów, a także innych zwierząt, które w wyniku zdarzeń losowych nie są zdolne same egzystować, stworzenie humanitarnych warunków bytowania. Celem tej wycieczki było uwrażliwienie dzieci na krzywdę zwierząt. Jednocześnie mamy nadzieję, że spotkanie z kotkami i pieskami sprawi dzieciom wiele radości. Dzieci już dzisiaj zapewniają, że na tej jednej akcji nie poprzestaną, ponieważ wiedzą, że zwierzętom trzeba pomagać i nie wolno ich krzywdzić. Po spotkaniu z pracownikami Schroniska przekazaliśmy zebrane na terenie przedszkola: karmy, koce, środki pielęgnacyjne itp.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki była Szkółka Leśna „Borowiny” koło Bełchatowa. Celem wycieczki było poznawanie świata przyrody wszystkimi zmysłami w bezpośrednim kontakcie, zapoznanie z pracą Leśnika, z cyklem hodowlanym drzew od nasionka do dorosłej postaci drzewa oraz zabawy badawcze. Na miejscu mieliśmy okazję przejść ścieżką edukacyjną składającą się z 11 punktów, czyli „11 Opowieści Bielika”, które pozwoliły poznać zwierzęta i rośliny leśne, zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego, tematy dotyczące pożarów, wykorzystania zasobów naturalnych oraz alternatywne źródła energii.

 

 

 

 

Wycieczka do biura podróży FAMA – TOUR

Przedszkolaki bardzo lubią podróżować, dlatego też wybraliśmy się dnia 02.06.2017r. na wycieczkę do biura podróży FAMA – TOUR w Zelowie. Dostaliśmy zaproszenie na zwiedzanie od mamy Zosi, która prowadzi owe biuro. Dzieci miały okazję zobaczyć zdjęcia z przeróżnych wycieczek autokarowych, które zorganizowało biuro Pani Beaty. Poza tym mama Zosi opowiedziała przedszkolakom o ciekawych miejscach na świecie. Bardzo dziękujemy 🙂

Opracowała: mgr Ewelina Marczak

Hodowla motyli

Postaci dorosłe motyli, które podziwiamy ze względu na ich bajecznie kolorowe skrzydła to tylko finalny epizod ich skomplikowanego życia. Dlatego dzieci  z grupy starszaków,  średniaków, starszych maluchów oraz maluchów chciały bliżej przyjrzeć się cyklowi rozwoju motyla.

Zakupione gąsieniczki przechowywaliśmy w optymalnych warunkach. Wiecznie głodne gąsienice, które przechodzą kilkukrotną wylinkę, otrzymywały odpowiedni pokarm i urosły do takich rozmiarów, że mogły wejść w ostatnie stadium rozwojowe przed ujrzeniem dorosłego motyla – poczwarkę.

Po kilkunastu dniach zobaczyliśmy w naszej siatce pięć przepięknych motyli, które w słoneczny dzień wypuściliśmy na wolność.

Wycieczka do kina Helios w Bełchatowie oraz na Taras Widokowy Kopalni węgla brunatnego w Kleszczowie

Dnia 30 maja 2017r. dzieci z Przedszkola Edukacyjnego im. J. A. Komeńskiego w Zelowie udały się na wycieczkę. Pierwszym przystankiem było Kino HELIOS w Bełchatowie. Tam zobaczyliśmy ciekawą bajkę pt. „Rico – prawie bocian”.

Rico jest wróblem, który po śmierci rodziców zostaje przygarnięty przez parę bocianów. Kiedy przybrani rodzice porzucają go w gnieździe, udając się na migrację do Afryki, bohater, przekonany, że też jest bocianem, wyrusza ich śladem w pełną przygód podróż. Korzysta przy tym z wszelkich możliwych środków transportu, a towarzyszą mu nowi przyjaciele – ekscentryczna sowa i narcystyczna papuga, która marzy o karierze gwiazdy disco.

Dzięki ciekawym postaciom i ich niezwykłym przygodom udało się produkcji przekazać aktualne przesłanie, że w życiu można osiągnąć wszystko, jeśli się tylko tego chce i ciężko nad tym pracuje. Nikt nie jest gorszy tylko ze względu na to, że inaczej wygląda lub dziwnie się zachowuje. Każdy zasługuje na szacunek i szansę. Dorośli to wiedzą albo przynajmniej powinni wiedzieć. Dla dzieci jest to znakomita lekcja tolerancji podana w zabawny sposób.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był Taras Widokowy Kleszczów na odkrywkę Kopalni Węgla Brunatnego – KWB Bełchatów. Widok z Tarasu zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Wspólnie mogliśmy podziwiać teren kopalni z koparkami i taśmociągami, z kominami Elektrowni „Bełchatów”  w tle, a także odkrywkę kopalni i ogromne maszyny, które z perspektywy tarasu wyglądają jak zabawki.

Uroczystość przedszkolna „Dzień Rodziny”

W dniu 26 maja 2017r. w  Przedszkolu Edukacyjnym im. Jana Amosa Komeńskiego w Zelowie odbyła się uroczystość przedszkolna pt. ,,Dzień Rodziny”.

Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zaprosiły swoich rodziców na występy przygotowane z okazji ich święta. Przedszkolaki w swoich grupach wykonały część artystyczną dla swoich ukochanych rodziców. Dzieci pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach oraz perfekcyjne zaprezentowały swoje układy taneczne, występy teatralne. Niespodzianką dla rodziców było otrzymanie pięknych prezentów wykonanych własnoręcznie przez każde dziecko.

Następnie wszyscy przeszli do ogrodu przedszkolnego na wspólną zabawę z zaproszonym Klaunem – panem Bartkiem, nauczycielem rytmiki. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami mogli wziąć udział w konkursach i zabawach muzycznych.  Wspólne pląsy, tańce, konkursy wprawiły uczestników zabawy w klimat radości i uśmiechu.