Ferie z językiem czeskim

W dniach 29 stycznia – 9 lutego 2018 r. przygotowano i przeprowadzono cykl zajęć „Zimowe ferie z językiem czeskim”. Na potrzeby organizacji ferii – opracowano scenariusze, przygotowano karty demonstracyjne, wydrukowano ilustracje do zajęć i kolorowanki. Prowadzącymi zajęcia były mamy i babcie dzieci Przedszkola Edukacyjnego, wywodzące się z rodzin czeskich – pani Ewa Woźniak  i Wiera Pospiszył. W zajęciach wzięło udział 25 dzieci.

Zajęcia propagowały język czeski wśród dzieci poprzez naukę czeskich słów i zwrotów, wierszy, piosenek i zabaw ruchowych.

W dniach 18 – 22 lutego 2019r. W naszym przedszkolu odbyły się ” Ferie z językiem czeskim”.

W ciągu tygodnia mieliśmy wiele ciekawych aktywności związanymi z naszym południowym sąsiadem. Przypomnieliśmy sobie wygląd czeskiej flagi. Poznaliśmy wiele czeskich zwrotów poprzez śpiewanie znanych czeskich piosenek, zabaw ruchowych oraz naukę wierszy.

Dzięki zajęciom plastycznym utrwaliliśmy sobie najsłynniejsze postaci z czeskiej literatury dziecięcej.

Poznaliśmy najsłynniejsze czeskie potrawy. Własnoręcznie przyrządziliśmy czeskie knedle, które ze smakiem zjedliśmy!

Ostatniego dnia naszych ferii udaliśmy się do pracowni szkła artystycznego państwa Pejgów, dla których Czechy są państwem szczególne bliskim. Pani Magdalena studiowała w Pradze, ponadto język czeski jest stale obecny w ich rodzinnym domu. Wizyta w ich pracowni pozwoliła nam nie tylko poznać uroki pracy ze szkłem, ale również uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące czeskiej kultury, zwyczajów i języka.

Realizacja projektu ” Zabawy z językiem czeskim”

Zadanie realizowane dzięki dotacji

Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji