Zabawy z językiem czeskim

„Zabawy z językiem czeskim w przedszkolu”

Już po raz kolejny nasze Przedszkole otrzymało dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację grantu, który ma na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego.

Rozpoczyna się kolejny „Rok Przedszkolaka”, w którym będziemy bawić się językiem czeskim.

Podczas zajęć dzieci poznają czeską literaturę dziecięcą, uczą się krótkich rymowanek, bawią się językiem czeskim, by w końcu zaprezentować swoje nabyte umiejętności bliskim.

Nasze motto:

Kdo se učí všechno umí

kdo se učí všechno ví.

Kto się uczy, wszystko umie;

Kto się uczy, wszystko wie.

Roczny program nauczania obejmować będzie następujące działy:

Część I. Formy powitania i pożegnania, przedstawianie się: Ahoj!

Część II. Miejsce pracy: Naše školka.

Część III. Sala lekcyjna: Moje třída, učebna – co rád se učím?

Część IV. Kolorowe pory roku : Barevné roční období

Część V. Moja rodzina : Moje rodina

Część VI. Mój dzień – co robię: Můj den to, co mám rád, co dělám.

Część VII. Moje ciało: Moje tělo.

Część VIII. Co lubię jeść? Co mám rád k jídlu ( Co rád jím?)

Część IX. Mój ubiór. Moje šaty- co nosím.

Część X. Zwierzęta i rośliny wokół nas: Zvířata a rostliny kolem nás.

Zajęcia odbywają się dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W grudniu 2018 roku zakończyliśmy projekt „Zabawy z językiem czeskim” realizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W naszym przedszkolu przez cały ubiegły rok raz w tygodniu miały miejsce zajęcia z języka czeskiego skierowane do naszych przedszkolaków. Maluchy poprzez zabawę uczyły się języka czeskiego, który jest ważny dla społeczności lokalnej ze względu na historię miasta Zelowa.

Nie obce dzieciom są takie postaci jak Makowa Panienka, Rumcajs czy Żwirek i Muchomorek. Ich przygody stały się tematem inscenizacji wystawianych m.in. podczas XVI Festiwalu Teatrzyków Przedszkolnych.

W okresie ferii zimowych w naszej placówce miały miejsce zajęcia otwarte skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym z terenu miasta i gminy Zelów. Podczas tych zajęć nauczyciel języka czeskiego zaprezentował bohaterów popularnych bajek czeskich, a uczestnicy Zabaw z językiem czeskim zaprezentowali swoje umiejętności językowe w krótkim przedstawieniu. Następnie maluchy oraz ich rodzice wzięli udział w zabawach ruchowych, uczyli się popularnych czeskich rymowanek  i piosenek dla dzieci.

Koniec realizacji zadania nie oznacza końca nauki języka czeskiego, ponieważ na rok 2019 również otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na „Zabawy z językiem czeskim”.

Zapraszamy więc na zajęcia HRY S ČESKÝM JAZYKEM HROU UČIME SE ČESKY