Zabawy z językiem czeskim

Już po raz kolejny nasze Przedszkole otrzymało dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na realizację grantu, który ma na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego.

Rozpoczyna się kolejny „Rok Przedszkolaka”, w którym będziemy bawić się językiem czeskim.

Podczas zajęć dzieci poznają czeską literaturę dziecięcą, uczą się krótkich rymowanek, bawią się językiem czeskim, by w końcu zaprezentować swoje nabyte umiejętności bliskim.

Nasze motto:

Kdo se učí všechno umí

kdo se učí všechno ví.

Kto się uczy, wszystko umie;

Kto się uczy, wszystko wie.

GŁÓWNE DZIAŁY PROGRAMU ZAJĘĆ

„ZABAWY Z JĘZYKIEM CZESKIM”

REALIZOWANEGO W PRZEDSZKOLU EDUKACYJNYM im. J. A. KOMEŃSKIEGO PARAFII EWANGELICKO – REFORMOWANEJ W ZELOWIE

(program realizowany z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji)

Część I. Formy powitania i pożegnania, przedstawianie się: Ahoj!

Część II. Miejsce pracy: Naše školka

Część III. Sala lekcyjna: Moje třída, učebna – co rád se učím

Część IV. Kolorowe pory roku : Barevné roční období

Część V. Moja rodzina : Moje rodina

Część VI. Mój dzień – co robię: Můj den – to, co mám rád, co dělám

Część VII. Moje ciało: Moje tělo

Część VIII. Co lubię jeść? Co mám rád k jídlu ( Co rád jím)

Część IX. Mój ubiór. Moje šaty- co nosím

Część X. Zwierzęta i rośliny wokół nas: Zvířata a rostliny kolem nás

SPOSÓB REALIZACJI

Systematycznie zajęcia z dziećmi odbywają się jeden raz w tygodniu dla grupy 15 – 20 dzieci w dwu cyklach od stycznia do czerwca i od września do grudnia, z uwzględnieniem przerwy wakacyjnej.

Rekrutacja odbywa się we wrześniu wśród dzieci 5 i 6 letnich uczęszczających do Przedszkola Edukacyjnego, zgłoszonych przez rodziców. W pierwszej kolejności zapisywane są dzieci kontynuujące naukę oraz dzieci z rodzin mniejszości czeskiej.

Tematyka do realizacji w roku 2019:

Cykl od stycznia do czerwca 2019

Część V. Moja rodzina : Moje rodina

Część VI. Mój dzień – co robię: Můj den – to, co mám rád, co dělám

Część VII. Moje ciało: Moje tělo

Część VIII. Co lubię jeść? Co mám rád k jídlu ( Co rád jím)

Część IX. Mój ubiór. Moje šaty- co nosím

Część X. Zwierzęta i rośliny wokół nas: Zvířata a rostliny kolem nás

Cykl od września do grudnia 2019 ( rozszerzenie słownictwa )

Część I. Formy powitania i pożegnania, przedstawianie się: Ahoj!

Część II. Miejsce pracy: Naše školka

Część III. Sala lekcyjna: Moje třída, učebna – co rád se učím

Część IV. Kolorowe pory roku : Barevné roční období

Dzieci uczęszczające na zajęcia „Zabawy z językiem czeskim“ prezentować będą swoje umiejętności podczas uroczystości przedszkolnych propagując w ten sposób literaturę i kulturę czeską wśród rówieśników i społeczności lokalnej. Opracowany także zostanie kalendarz na rok 2020 zawierający zwroty, słówka związane z porami roku i wydarzeniami z życia Przedszkola Edukacyjnego.

Zajęcia odbywają się dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W grudniu 2018 roku zakończyliśmy projekt „Zabawy z językiem czeskim” realizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W naszym przedszkolu przez cały ubiegły rok raz w tygodniu miały miejsce zajęcia z języka czeskiego skierowane do naszych przedszkolaków. Maluchy poprzez zabawę uczyły się języka czeskiego, który jest ważny dla społeczności lokalnej ze względu na historię miasta Zelowa.

Nie obce dzieciom są takie postaci jak Makowa Panienka, Rumcajs czy Żwirek i Muchomorek. Ich przygody stały się tematem inscenizacji wystawianych m.in. podczas XVI Festiwalu Teatrzyków Przedszkolnych.

W okresie ferii zimowych w naszej placówce miały miejsce zajęcia otwarte skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym z terenu miasta i gminy Zelów. Podczas tych zajęć nauczyciel języka czeskiego zaprezentował bohaterów popularnych bajek czeskich, a uczestnicy Zabaw z językiem czeskim zaprezentowali swoje umiejętności językowe w krótkim przedstawieniu. Następnie maluchy oraz ich rodzice wzięli udział w zabawach ruchowych, uczyli się popularnych czeskich rymowanek  i piosenek dla dzieci.

Koniec realizacji zadania nie oznacza końca nauki języka czeskiego, ponieważ na rok 2019 również otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na „Zabawy z językiem czeskim”.

Zapraszamy więc na zajęcia HRY S ČESKÝM JAZYKEM HROU UČIME SE ČESKY