Zebranie grupowe

UWAGA !!!!

Zebranie z wychowawcami odbędzie się

16.11.2017r.o godz. 16.30

w sali grupy 4-latków

Tematyka:

  1.   “Metody skutecznego wychowania i kierowania zachowaniami dzieci” warsztaty we współpracy z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną
  2. Zapoznanie z wynikami diagnozy wstępnej i obserwacji dzieci
  3. Omówienie najbliższych uroczystości i imprez
  4. Rozmowy indywidualne dla chętnych

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

W dniach od 21 do 23 czerwca 2017 roku w Przedszkolu Edukacyjnym im. Jana Amosa Komeńskiego Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie we wszystkich grupach wiekowych odbyły się uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego. Dzieci  z radością zaprezentowały programy artystyczne. Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie  pamiątkowych dyplomów, nagród książkowych oraz upominków ufundowanych przez rodziców.

Wszystkim dzieciom i rodzicom życzymy wszystkiego dobrego, udanego odpoczynku, dużo słońca, uśmiechu, radosnych gorących a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

HODOWLA MOTYLI

Wiosna to piękna i wspaniała pora roku, przyroda budzi się do życia, a my mamy możliwość obserwacji zjawisk i procesów wzbogacających nasze otoczenie.

W Przedszkolu Edukacyjnym im. J. A. Komeńskiego wspólnie z dziećmi założyliśmy własną hodowle motyli. Mieliśmy możliwość obserwacji cyklu życia od gąsienicy do dorosłego motylka. Dzięki naszej hodowli dzieci mogły na własne oczy obserwować złożony proces życia tych pięknych i fascynujących owadów. Dzieci obserwowały gąsienice, które zjadały rośliny, przechodziły wylinki, zmieniały naskórek – rosły z dnia na dzień, następnie zamieniły się w poczwarki, z których wykluły się  piękne motyle.

W przedszkolu popularyzujemy zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, w tym również ochrony motyli.

Dzieci podczas naszego wspólnego projektu hodowlanego z wielkim zainteresowaniem obserwowały gąsieniczki, porównały ich wielkości i zapewniały im odpowiednie warunki życia i rozwoju. Empatia i troska jaką dzieci wykazywały w odniesieniu do małych żyjątek zasługuje na podziw i uznanie. Niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem z niecierpliwością oczekiwanym przez przedszkolaków było przeobrażenie się poczwarek w piękne barwne motyle. Całe przedsięwzięcie wymagało od dzieci dużej dawki cierpliwości i uwagi. Po zakończeniu całkowitego procesu przeobrażenia gąsieniczek, dzieci mogły wspólnie wypuścić motyle na podwórku przedszkolnym.

Wyjście do lodziarni

Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2017r., dzieci z naszego przedszkola przebrały się za ulubione postaci z bajek oraz zostały zaproszone na lody do Cukierni w Zelowie,  sponsorowane przez  rodziców.

Był to bardzo miło spędzony czas w pogodny, czerwcowy dzień. Siedząc w cieniu parasola, z towarzyszącymi dobrymi humorami, delektowaliśmy się słodkościami.

Na koniec wycieczki dzieci podziękowały  właścicielom i pracownikom lodziarni za pyszne lody. I tak, w  słodkim nastroju dzieci obchodziły swoje święto i wróciły zadowolone do  przedszkola.

Pochód ekologiczny ulicami miasta

Dnia 02 czerwca 2017r. dzieci z Przedszkola Edukacyjnego wraz z dziećmi z  innych zelowskich przedszkoli obchodziły Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Przedszkolaki spotkały się przy pomniku T. Kościuszki, przeszły w barwnym pochodzie ulicami miasta, a następnie spotkały się w ogrodzie Przedszkola Samorządowego nr 4, gdzie odbył się Bal Wiosny – festyn ekologiczny z zaproszonymi gośćmi – Czarodziejką i Elfem.

Na początku wszystkie chętne dzieci mogły zaprezentować i opowiedzieć o  swoim ekologicznym nakryciu głowy. Później wszyscy bawili się w rytmach latynoskiej muzyki oraz brali udział w  grach i zabawach ruchowych o tematyce przyrodniczej. Pogoda dopisała i dzieci mogły hucznie obchodzić Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Wycieczka do Schroniska dla zwierząt w Zdzieszulicach i do Szkółki Leśnej w Borowinach.

 

Dnia 31 maja 2017r. dzieci z Przedszkola Edukacyjnego im. J. A. Komeńskiego w Zelowie udały się na wycieczkę. Pierwszym przystankiem było Schronisko dla zwierząt w Zdzieszulicach.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie przy ulicy Zdzieszulickiej powstało w 1997 roku. Właścicielem schroniska jest Przedsiębiorstwo Komunalne SANIKOM Sp. z o. o. Schronisko zapewnia 150 miejsc dla psów oraz 30 miejsc dla kotów. Do najważniejszych zadań schroniska należy: przyjmowanie i przetrzymywanie zwierząt zagubionych, zabłąkanych i porzuconych lub z innych przyczyn bezdomnych, a w szczególności psów i kotów, a także innych zwierząt, które w wyniku zdarzeń losowych nie są zdolne same egzystować, stworzenie humanitarnych warunków bytowania. Celem tej wycieczki było uwrażliwienie dzieci na krzywdę zwierząt. Jednocześnie mamy nadzieję, że spotkanie z kotkami i pieskami sprawi dzieciom wiele radości. Dzieci już dzisiaj zapewniają, że na tej jednej akcji nie poprzestaną, ponieważ wiedzą, że zwierzętom trzeba pomagać i nie wolno ich krzywdzić. Po spotkaniu z pracownikami Schroniska przekazaliśmy zebrane na terenie przedszkola: karmy, koce, środki pielęgnacyjne itp.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki była Szkółka Leśna „Borowiny” koło Bełchatowa. Celem wycieczki było poznawanie świata przyrody wszystkimi zmysłami w bezpośrednim kontakcie, zapoznanie z pracą Leśnika, z cyklem hodowlanym drzew od nasionka do dorosłej postaci drzewa oraz zabawy badawcze. Na miejscu mieliśmy okazję przejść ścieżką edukacyjną składającą się z 11 punktów, czyli „11 Opowieści Bielika”, które pozwoliły poznać zwierzęta i rośliny leśne, zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego, tematy dotyczące pożarów, wykorzystania zasobów naturalnych oraz alternatywne źródła energii.

 

 

 

 

Wycieczka do biura podróży FAMA – TOUR

Przedszkolaki bardzo lubią podróżować, dlatego też wybraliśmy się dnia 02.06.2017r. na wycieczkę do biura podróży FAMA – TOUR w Zelowie. Dostaliśmy zaproszenie na zwiedzanie od mamy Zosi, która prowadzi owe biuro. Dzieci miały okazję zobaczyć zdjęcia z przeróżnych wycieczek autokarowych, które zorganizowało biuro Pani Beaty. Poza tym mama Zosi opowiedziała przedszkolakom o ciekawych miejscach na świecie. Bardzo dziękujemy 🙂

Opracowała: mgr Ewelina Marczak

Hodowla motyli

Postaci dorosłe motyli, które podziwiamy ze względu na ich bajecznie kolorowe skrzydła to tylko finalny epizod ich skomplikowanego życia. Dlatego dzieci  z grupy starszaków,  średniaków, starszych maluchów oraz maluchów chciały bliżej przyjrzeć się cyklowi rozwoju motyla.

Zakupione gąsieniczki przechowywaliśmy w optymalnych warunkach. Wiecznie głodne gąsienice, które przechodzą kilkukrotną wylinkę, otrzymywały odpowiedni pokarm i urosły do takich rozmiarów, że mogły wejść w ostatnie stadium rozwojowe przed ujrzeniem dorosłego motyla – poczwarkę.

Po kilkunastu dniach zobaczyliśmy w naszej siatce pięć przepięknych motyli, które w słoneczny dzień wypuściliśmy na wolność.

Wycieczka do kina Helios w Bełchatowie oraz na Taras Widokowy Kopalni węgla brunatnego w Kleszczowie

Dnia 30 maja 2017r. dzieci z Przedszkola Edukacyjnego im. J. A. Komeńskiego w Zelowie udały się na wycieczkę. Pierwszym przystankiem było Kino HELIOS w Bełchatowie. Tam zobaczyliśmy ciekawą bajkę pt. „Rico – prawie bocian”.

Rico jest wróblem, który po śmierci rodziców zostaje przygarnięty przez parę bocianów. Kiedy przybrani rodzice porzucają go w gnieździe, udając się na migrację do Afryki, bohater, przekonany, że też jest bocianem, wyrusza ich śladem w pełną przygód podróż. Korzysta przy tym z wszelkich możliwych środków transportu, a towarzyszą mu nowi przyjaciele – ekscentryczna sowa i narcystyczna papuga, która marzy o karierze gwiazdy disco.

Dzięki ciekawym postaciom i ich niezwykłym przygodom udało się produkcji przekazać aktualne przesłanie, że w życiu można osiągnąć wszystko, jeśli się tylko tego chce i ciężko nad tym pracuje. Nikt nie jest gorszy tylko ze względu na to, że inaczej wygląda lub dziwnie się zachowuje. Każdy zasługuje na szacunek i szansę. Dorośli to wiedzą albo przynajmniej powinni wiedzieć. Dla dzieci jest to znakomita lekcja tolerancji podana w zabawny sposób.

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był Taras Widokowy Kleszczów na odkrywkę Kopalni Węgla Brunatnego – KWB Bełchatów. Widok z Tarasu zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Wspólnie mogliśmy podziwiać teren kopalni z koparkami i taśmociągami, z kominami Elektrowni „Bełchatów”  w tle, a także odkrywkę kopalni i ogromne maszyny, które z perspektywy tarasu wyglądają jak zabawki.