Jesteś tutaj:

Ekologiczne opakowania – dlaczego warto je wybierać? – ŚMIECI MNIEJ, ZIEMI LŻEJ

Opracowała: mgr Anna Rogut

Świadomość w kwestiach takich, jak zmiana klimatu wpływa na nawyki zakupowe i wybór kupujących. Coraz częściej sięgamy po ekologiczne opakowania, przyjazne dla natury. Poznajmy różne rodzaje ekologicznych opakowań.

Co to są ekologiczne opakowania?

Ekologiczne opakowania wykonane są z naturalnych materiałów, dzięki czemu są bezpieczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Wcale nie musimy ich kupować, a w prosty sposób możemy je przygotować samodzielnie.

Zalety używania ekologicznych opakowań

Ekologiczne opakowania pomagają zmniejszyć ilość plastiku, którym się otaczamy oraz ograniczają emisję dwutlenku węgla i produkcję odpadów. Aby były przyjaznymi dla środowiska, powinny być biodegradowalne, nadające się do kompostowania, recyklingu lub wielokrotnego użytku. Ważne jest, aby były nietoksyczne, wykonane z produktów pochodzących z recyklingu lub z naturalnych produktów przy niskim wpływie na środowisko. Doskonałym przykładem jest szklany słoik zamiast plastikowych opakowań jogurtów. To ekologiczne opakowanie wielokrotnego użytku, bo jeśli nie zostanie rozbity, to szkło przetrwa przez wieki i może być ponownie przetwarzane.

W jaki sposób ekologiczne opakowania wpływają na środowisko?

Spójrzmy na szklany słoik. Można go używać ponownie, dopóki się nie rozbije. Jest to materiał, który łatwo poddać recyklingowi na całym świecie. Aby wyprodukować szklany słoik, niezbędne jest zebranie kwarcu, zwanego również piaskiem kwarcowym, który jest materiałem deficytowym na całym świecie. Po jego zebraniu trzeba go przewieźć do fabryki. Ciężarówką, która zużywając paliwo, emituje dwutlenek węgla do atmosfery, a w ten sposób przyczynia się do zmiany klimatu. Następnie do przekształcenia kwarcu w szkło niezbędna jest energia elektryczna oraz inne paliwa do podgrzania pieca, który jest używany do topienia i firmowania szkła.

Za każdym razem, kiedy ktoś ponownie wykorzystuje słoiki lub szklane opakowania dba o środowisko naturalne. Samo używanie mniejszej ilości opakowań również jest świetnym sposobem na bycie ekologicznym.

Drugie życie szkła:

SPRAW RADOŚĆ ZIEMI PAKUJ EKOLOGICZNIE!

ZAPRASZAM DZIECI DO PODJĘCIA KREATYWNEGO DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA I PRZEDSTAWIENIA WŁASNYCH POMYSŁÓW NA EKOLOGICZNE PAKOWANIE.