Jesteś tutaj:

„Śmieci mniej, Ziemi lżej” – wirtualna wizyta w oczyszczalni ścieków

Opracowała: mgr Anna Rogut

W ramach projektu wspófinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi „Śmieci mniej, Ziemi lżej” poznamy znaczenie oczyszczalni ścieków i wody w życiu na Ziemi.

1. Zagadka słuchowa (nagranie odgłosów wody). Rozwiązanie – zagadki – jako źródła informacji o czym będziemy rozmawiać.

2. Wysłuchanie informacji na temat – Woda

Ciało człowieka składa się w przeważającej części z wody. Nasz mózg w 90% również stanowi woda. W chwili stresu lub intensywnej pracy umysłowej wzrasta gwałtownie zapotrzebowanie organizmu na wodę, decyduje o szybkości i sprawności myślenia. Ważne jest, aby dzieci miały dostęp do wody. Dzieci piją mało,  ale za to często.

Gdzie w człowieku jest woda

3.Wodo, jaka jesteś? – poznanie niektórych właściwości wody w działaniu. Zabawy mające na celu dostarczenie radości, a jednocześnie informacji na temat wody podczas bezpośredniego, bliskiego kontaktu z nią. Stwierdzenie iż woda: przelewa się, można w niej płynąć, jest przezroczysta, można ją pić, wylewa się, jest mokra, można w niej prać, itd.

4.Wybór i grupowanie obrazków (ludzie, zwierzęta, rośliny). Wybieranie spośród rozsypanych obrazków wszystkich, które przedstawiają kogoś lub coś – komu do życia potrzebna jest woda – uzasadnienie wyboru.

5.Rozmowa na temat: „Do czego wykorzystujemy wodę w przedszkolu/domu? Co robić, by wodę oszczędzać? Szukanie sposobów mądrego gospodarowania wodą.

6.„Co dzieje się z zużytą wodą?” pytanie do rozważenia i dyskusji. Zapoznanie się z pojęciem ścieki, kanalizacja i oczyszczalnia ścieków.

Oglądanie filmu edukacyjnego http://tablit.wa.amu.edu.pl/bin5/mod-9_5/index.html film A i B we wskazanym linku

Oglądanie filmu edukacyjnego pt. ”Bajka o oczyszczaniu krakowskich ścieków.

Film Edukacyjny Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi