Jesteś tutaj:

Niebieski

Opracowała: mgr Anna Rogut

„W porcie wodnym” – zabawa matematyczna – doskonalenie umiejętności przeliczania, dodawania i odejmowania w zakresie 10 i większym

Dodawanie i odejmowanie z wykorzystaniem klamerek (statków). Do zabawy będzię potrzebny niebieski pasek papieru (morze) oraz klamerki do bielizny.
Dziś będziemy liczyć na klamerkach – statkach. Rachujemy każdy liczy samodzielnie na miarę swych możliwości.

• przypnij sześć klamerek i jeszcze cztery klamerki… Pokaż… Policz… Ile masz razem?
  • masz dziesięć przypiętych klamerek, zdejmij dwie… Ile pozostało?
  • do paska przypiąłeś dziesięć klamerek, ma ci zostać pięć… Ile zdjąłeś?
  • przypnij osiem klamerek i jeszcze dwie klamerki… Pokaż… Policz… Ile masz razem?
  • masz dziesięć przypiętych klamerek, zdejmij cztery… Ile pozostało?
  • do paska przypiąłeś piętnaście klamerek, ma ci zostać pięć… Ile zdjąłeś?
  • zabawę można kontynuować stosując wartości wyższe lub niższe.

Szukamy koloru niebieskiego

Rozmowa z dziećmi na temat koloru niebieskiego. Poszerzenie słownika czynnego dzieci o nazwy odcieni koloru niebieskiego: jasnoniebieski, błękitny, ciemnoniebieski, granatowy.

Pytanie:

Co kojarzy się wam z kolorem niebieski?

Wymień kilka przykładów co może być niebieskie?

Odnajdź na ilustracji jak najwięcej elementów w odcieniach niebieskiego.

wakacje | Jodełka – Przedszkole Niepubliczne w Tczewie

Propozycją do działań twórczych jest wykonanie eksperymentu z mieszaniem farb. Do zabawy będą potrzebne farby, pędzel, pojemnik na wodę, pojemniczki do mieszania barw.

Lecimy z wiatrem– zabawa ruchowa.

Dzieci zmieniają się w latawce. Gdy usłyszą podniebną melodię (link niżej) biegają swobodnie, gdy muzyka ucichnie zastygają w bezruchu.

Ćwiczenia grafomotoryczne

Dzieci 6 i 5-letnie podejmują próbę rysowania bez odrywania narzędzia pisarskiego od kartki-śladu w ćwiczeniu „Przedszkolak rysuje i koduje – ćwiczenia grafomotoryczne str. 28.

Dzieci 3 i 4-letnie podejmują próbę wydzierania kawałeczków/ papierowych fragmentów, a następnie układają z nich małą rybkę.

„Deszczowa pogoda” – zabawa plastyczna

Do działania będą potrzebne kredki w różnych odcieniach niebieskiego oraz biała kartka. Zadaniem dziecka jest rysowanie pionowych kresek o dowolnej długości, od górnej części kartki do dolnej. Podczas zabawy dziecko rysuje w rytmie utworu muzycznego zamieszczonego poniżej.

„Niebieski parzy” – zabawa ruchowa z elementem rzutu.

Dziecko wraz z rodzicem podają sobie piłkę (rzucają i łapią) wymieniając przy tym różne znane kolory, na umówiony kolor NIEBIESKI nie mogą złapać piłki, ponieważ jest to kolor który parzy. Jeżeli dziecko/rodzic złapie piłkę na kolorze niebieskim ma do wykonania zadanie (np. 10 podskoków, stanie na 1 nodze, pajacyki), podobnie postępuje się gdy uczestnik nie złapie piłki na kolorze „bezpiecznym – nieparzącym”.