Jesteś tutaj:

KOLORY LATA ZIELONY

opracowała mgr Edyta Kuśmierek

„ Co zmieniło swoje miejsce?”-zabawa dydaktyczna. Rodzic gromadzi 7 różnych przedmiotów tego samego koloru. Ustawia je po kolei- dzieci mają za zadanie zapamiętać ich ustawienie. Następnie Rodzic, prosi aby dziecko się odwróciło, a on zmieni kolejność w ustawieniach.

„ Jak powstaje zielony kolor?”– zabawa badawcza. Rodzic gromadzi farby w kolorach podstawowych- ŻÓŁTY, CZERWONY, NIEBIESKI. Dzieci na kartonach mieszają kolory- mają samodzielnie odgadnąć, jak powstaje kolor zielony.

Zapraszam do uważnego wysłuchania wiersza Władysława Broniewskiego Gramy w zielone

Proszę o zielone!”
zaklekotał bociek
do zielonej żabki,
co siedziała w błocie.

Ale mądra żabka
prędko myk! pod wodę:
„Miłe mi, bocianie,
moje życie młode”.

Rosły w błocie modre
niezapominajki
i boćkowi rzekły:
„Znamy takie bajki!
Chciałbyś żabkę połknąć,
lecz się obejdź smakiem:
żabka gra w zielone
z młodym tatarakiem”.

Pytania do wiersza:

• O jaki kolor poprosił bocian?;
  • W jaką grę chciał grać?; Z kim bocian chciał zagrać w zielone?;
  • Jakie kwiatki rosły w błocie?;
  • Z kim żabka zagrała w zielone?.

Dzieci wspólnie z rodzicem/domownikiem dzielą wyrazy: żaba, bocian, tatarak na sylaby z pokazaniem na palcach liczby sylab, wyróżniają głoski pierwszą i ostatnią, dzielą na głoski i pokazują na palcach liczbę głosek. 6-latki zapisują wyrazy w zeszycie.

„Co jest zielone?” – zabawa słownikowa. Dzieci wymyślają na podstawie własnych doświadczeń nazwy rzeczy, które są zielone.

Ćwiczenia grafomotoryczne

Zapraszam do zabawy przy piosence ” Lato, lato czeka”- ruchowa interpretacja.

„Żaba”– praca plastyczna – płaskie origami. Dzieci muszą odrysować koła w różnych rozmiarach, następnie je wyciąć i ułożyć żabę według wzoru.

Miłego dnia:-)