Jesteś tutaj:

Nad morzem

Opracowała: mgr Anna Rogut

Propozycje zabaw ruchowych dla dzieci i rodziców

Zabawa muzyczno-ruchowa

Dowiaduję się, że większe nie znaczy cięższe – doświadczenia pozwalające dzieciom odróżnić ciężar ważonego przedmiotu od jego wielkości.

Do zabawy z ważeniem będzie potrzebna waga szalkowa, miś oraz klocki tego samego kształtu i rodzaju (np. drewniane sześciany/kostki)

Wagę można stworzyć samodzielnie z patyka lub wieszaka oraz dwóch reklamówek.

Zobacz obraz źródłowy

Zadaniem dla dzieci będzie określenie wagi misia. W jednej szalce umieszczamy misia, następnie do drugiej wkładamy klocki – po jednym aż do uzyskania stanu równowagi. Określamy ile waży miś, miarą naszej wagi będą klocki.

np. Miś waży 5 klocków drewnianych

W podobny sposób można określić ciężar innych przedmiotów lub do eksperymetu z ważeniem wykorzystać inny rodzaj klocków.

np. Miś waży 10 klocków gofrów.

Życzę udanych eksperymentów:)

„Morze” Danuta Wawiłow – Rozwijanie umiejętności koncentrowania uwagi na treści wiersza i konstruowania wypowiedzi poprawnej logicznie i gramatycznie

Siedziały dzieciaki na dworze
I kłóciły się jakie jest morze.
Kuba powiedział, że słone,
A Jędrek, że nie, bo zielone.
A Baśka, że są w nim meduzy
I okręt – o, taki duży,
I jeszcze raki w skorupie,
A Bartek, że dziewczyny są nudne,
i jeszcze Paweł powiedział,
Że jak się położyć nad morzem
I machać rękami, i machać nogami,
To na piasku się zrobi orzeł.
Poproszę tatę – może pojedzie
Ze mną nad morze?

Pytania:

Jakie jest morze według dzieci z wiersza?

Jakie jest morze według ciebie?

Jak myślisz, co można robić nad morzem?

„Łódka” – układanka origami.

Instrukcja dostępna w linku

Po wykonaniu łódki proponuję przeprowadzenie ćwiczeń oddechowych w postaci zabawy „Statki na morzu”. Do realizacji będziemy potrzebowali łódkę/łódki oraz miskę z wodą. Kładziemy łódkę/i na taflę wody, a następnie wciągamy powietrze nosem i wydychamy ustami starając się przemieścić łódź w wyznaczone miejsce. (można zorganizować współne wyścigi łodzi z rodzicem)

„Zachód słońca” – zabawa plastyczna.

Dziecko otrzymuje kartkę papieru w formacie A4 i kolorowe kredki. Składa kartkę na pół wzdłuż dłuższych boków i w układzie poziomym przykleja kartkę do stolika za pomocą taśmy klejącej. Wzdłuż linii zagięcia rysuje kreskę (horyzont), a nad nią na środku – półkole (słońce). Słuchając utworu Łódź podwodna, rytmicznie rysują wokół półkola promieniste linie (w odcieniach żółci, czerwieni). Gdy muzyka milknie, zmienia kolor kredki (na odcienie niebieskiego, zieleni). W dolnej części kartki rysuje fale. Na koniec z papieru makulaturowego (kolorowego) wycina rybki, muszelki, wodorosty oraz żaglówkę i nakleja w odpowiednich miejscach na kartce.

„Idzie rak-nieborak” – zabawa grafomotoryczna

Dziecko siedzi na dywanie w siadzie prostym. Kroczy po wyprostowanych nogach kciukiem, palcem wskazującym i środkowym, aż do palców stóp z jednoczesną recytacją:

Pewien rak – nieborak zawsze chodził sobie wspak.

Kraby łypią na to okiem i wędrują sobie bokiem.

Na słowo bokiem dzieci łapią się za palce stóp. Następnie powtarzają to samo prowadząc czterokrotnie palce jednej ręki po przedramieniu drugiej i na odwrót.

Ćwiczenia graficzne – pisanie słów według podanego wzoru w liniaturze (dla 6-latków)

Zachęcam do podjęcia próby przepisania tekstu do zeszytu i odpowiedzenia na pytanie: o jakiej literze opowiada nam tekst czytanki?

LiterankiWydzieranki – zabawy dla 3, 4 i 5-latków

Do zabawy będą potrzebne stare gazety. Dziecko wybiera dla siebie stronę z gazety po czym ma za zadanie odszukać w tekście jak najwięcej literek B, b.

Kolejnym zadaniem jest podarcie gazety na małe kawałeczki (pracują podczas tego ćwiczenia paluszki), a następnie na stoliku/dywaniku stara się ułożyć literkę B z otrzymanych wydzieranek.

Gra z Rybką Mini Mini