Jesteś tutaj:

„U weterynarza” – zajęcia dla 5-6 latków

Opracowała mgr Ewa Tyluś

  1. Zapraszam do zabawy przy piosence.

2. Zabawa ruchowa „Wąż idzie do lekarza”

Dziecko siedzi na dywanie w siadzie prostym. Stara się poruszać do przodu bez zginania kolan. Unosi lekko do góry –raz jedną, raz drugą nogę wraz z biodrem i przesuwa się do przodu.

3. „U weterynarza” –zapoznanie się z lecznicą zwierząt. Słuchanie opowiadania „Czworonożni pacjenci” Justyny Grican

Dziś w przedszkolu każdy opowiadał o tym, jaki zawód wykonują jego rodzice. Tata Hani jest chirurgiem, mama Oli –kosmetyczką, a mama Kornelki pracuje w sklepie. Rodzice Amelki prowadza własna firmę i robią piękne meble. Najbardziej jednak podobało mi się, jak o zawodzie swoich rodziców opowiadał Marcel. Rodzice Marcela pracują w lecznicy dla zwierząt. Są lekarzami weterynarii. Marcel mówi, że weterynarz to taki lekarz,którego odwiedzają czworonożni pacjenci: psy, koty, króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie i szczury. Czworonożni i nie tylko, bo przychodzą do nich także papugi, które nie mają apetytu i kanarki z chrypką. Tata opowiadał Marcelowi, że bardzo często robi zwierzakom szczepionki, obcina zbyt długie pazury, sprawdza czy mają zdrowe zęby. Zdarza się także, że musi przeprowadzić operację lub nastawić zwichniętą nogę. To bardzo trudna praca, bo zwierzaki nie mogą powiedzieć, w którym miejscu je coś boli. Ale rodzice Marcela bardzo lubią swoją pracę. Lubią pomagać chorym zwierzętom, bo to przecież nasi przyjaciele.

Rozmowa na temat opowiadania:

  • Jak nazywa się lekarz, który leczy zwierzęta?
  • Na czym polega praca weterynarza?
  • Kiedy weterynarz jest potrzebny zwierzętom?
U weterynarza – Przedszkole w Wilamowicach
Gabinet Weterynaryjny Multimed Piotr Gregor. Weterynarz ...

4. „Pies u weterynarza” – zapraszam na film, który pokaże jak wygląda praca weterynarza i jego gabinet.

oraz na kolejny odcinek bajki pt. „Marta mówi – Marta u weterynarza”

5. Kocie zwyczaje” –zabawa naśladowcza.

Dziecko zamienia się w kotka: chodzą po sali na czworakach. Rodzic mówi co kot może robić, a dziecko to wykonuje: pije mleko z miseczki, robi koci grzbiet, leży na plecach, zwija się w kłębek i zasypia itp.

6. Wybierz zdanie, które nie jest prawdziwe:

  • Weterynarz to lekarz leczący zwierzęta.
  • Weterynarz to lekarz leczący ludzi.  

7. „W lecznicy” – praca plastyczna. Dzieci rysują to, co najlepiej zapamiętały z filmu.

Wyniki konkursu plastycznego „Mój wymarzony zawód na europejskim ...

8. Na koniec zapraszam Was do zabawy przy piosence pt. „Każdy ma jakiegoś bzika”