Jesteś tutaj:

„Dziś Święto Mamy – skąd się wzięło”

Dziś Święto Mamy. Zapoznaj się z poniższymi wiadomościami:

Dzień Matki to ważne święto rodzinne. W tym dniu dzieci starają się jak najwięcej przebywać w otoczeniu swoich mam. Panuje miła atmosfera, matki otrzymują od swoich dzieci różne upominki.

Święto matki obchodzono już w czasach starożytnych. W Grecji podczas wiosennego Święta Matki Natury składano hołd bogini Rei – matce wszechświata i wszystkich bóstw. W Rzymie między 15 a 18 maja obchodzono święto bogini Cybele – matki bogów.

Trochę bliżej naszych czasów, ok. 1600 r., w Anglii rozpoczął się zwyczaj świętowania w czwartą niedzielę Wielkiego Postu tzw. Matczynej Niedzieli. Tego dnia dzieci pracujące przez cały tydzień w domach bogatych Anglików dostawały wolne, aby udać się (niekiedy dość daleko) do domu i złożyć życzenia swoim matkom. Zwyczaj ten przetrwał do XIX w., powrócił po II wojnie światowej. W USA ustanowiono w 1858 r. Dni Matczynej Pracy, a w 1872 –Dzień Matek dla Pokoju. W 1905 r. ustanowiono Dzień Matki, a w 1914 r. został on uznany za święto narodowe, przypadające w drugą niedzielę maja.

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest co roku 26 maja od 1923 r. Dzień Matki ustalono po to, aby ludzie przynajmniej raz w roku zastanowili się, jak ważna jest rola mamy w ich życiu, zwrócili uwagę na wysiłek, jaki matki wkładają w pielęgnację swoich rodzin.