Jesteś tutaj:

„Śmieci mniej, Ziemi lżej” – Klubik Młodego Ekologa

Opracowała: mgr Anna Rogut

Dbamy i doglądamy:)

W bieżącym roku szkolnym mimo przeciwności spowodowanych ograniczeniami w funkcjonowaniu placówek oświatowych, z inicjatywy nauczycieli i chęci zainteresowania dzieci ekologią, założony został przedszkolny ogródek. Głównym powodem była chęć kształtowania u dzieci postawy ekologicznej poprzez zastosowanie tej atrakcyjnej formy edukacji. Pragnęliśmy aby dzieci mogły uzyskać wiedzę o etapach rozwoju i warunkach życia roślin i obserwować zmiany zachodzące w wyglądzie roślin w ciągu roku. Chcieliśmy by dzieci nauczyły się posługiwania się prostymi narzędziami ogrodniczymi i wyrobiły w sobie nawyk systematycznego pielęgnowania roślin w ogródku, czego uhonorowaniem miało być zbieranie plonów i degustowanie ich podczas posiłków przedszkolnych. Zależało nam, aby dzieci miały praktyczną możliwość poznania różnorodnych gatunków roślin występujących w ogrodzie – ziół, kwiatów, warzyw i owoców – i nauczenia się je rozpoznawać i prawidłowo nazywać.

Przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu „Śmieci mniej, ziemi lżej” finansowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Podczas wizyty w ogrodzie przedszkolaki pielęgnowały rosnące rośliny (podlewały, wyrywały chwasty). Dzieci bardzo chętnie sadziły również sadzonki z własnej rozsady. Ciekawym doświadczeniem będącym efektem rozmowy na temat ekologicznej uprawy roślin było założenie własnego kompostownika i obserwacja procesu gnilnego zebranego materiału organicznego (skorupki od jajek, skórki banana, obierki od jabłek, ogórka itp.)