Jesteś tutaj:

Eksperymenty i zabawy badawcze !

Opracowała Ciocia Renia 🙂

Co było pierwsze? Jajko czy kura? W dzisiejszych zabawach skupimy się nad zagadnieniem dotyczących samego jajka. Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli? Zapraszamy Was na przegląd eksperymentów.

Badania rozpoczęliśmy od przygotowania dwóch jajek – surowego i ugotowanego sprawdzaliśmy, które z jaj jest cięższe, czy są takiej samej wielkości i czy wydają jakiś dźwięk gdy się nimi potrząśnie. Koniecznie musicie sprawdzić jak to jest z tymi jajkami.

eksperyment z jajkami

Zabawy badawcze z wykorzystaniem jajka – poznanie właściwości.

Obserwacja 1. Porównywanie jajek: surowego i ugotowanego. Opisywanie budowy jajka.

Dziecko ogląda i dotyka jajek (jedno ugotowane na twardo, drugie surowe), potrząsa nimi, starając się porównać dźwięki, jakie wydają. Wskazuje różnice.

Obserwacja 2. Kręcące się jajka.

Dziecko lub rodzic wprawia oba jajka w ruch obrotowy. Dziecko obserwuje jajka i wskazuje to, które kręciło się szybciej. Próbuje znaleźć uzasadnienie.

Obserwacja 3. Co jajko ma w środku?

Rodzic lub dziecko z pomocą rodzica rozbija surowe jajko i przekłada je do miseczek. Oddziela żółtko od białka. Dziecko określa, z czego składa się jajko (skorupka, białko, żółtko).

Eksperyment: Jajko w occie

Zanurzcie jajko w occie i pozostawcie na 24 godziny. Po tym czasie, dziecko opisuje, co stało się z jakiem, co stało się ze skorupką? Jakie właściwości ma teraz jajko?

Jak oddzielić żółtko od białka? Znacie jakiś sposób?. Do tego zadania potrzebujemy plastikowej butelki.

jak oddzielić żółtko od białka

A co z ugotowanym jajem, które zostało nam z pierwszego eksperymentu? Obraliśmy je ze skorupki, a potem próbowaliśmy wcisnąć do szklanej butelki. Niestety bez powodzenia!

jajko w butelce

Jajko w solance? Sprawdźcie sami!

jajko w wodzie

Co łączy jajko i zęby, podobnie jak skorupki jajek zawierają wapń. Aby sprawdzić jaki osad pozostaje na zębach po wypiciu zbyt dużej ilości coli, herbaty czy kawy, postanowiliśmy w podanych płynach zanurzyć, surowe jajka. Jesteście ciekawi co z tego wyszło?

eksperymenty z jajkami

Zobacz również inne eksperymenty w wersji filmowej: