Jesteś tutaj:

Gry planszowe – dla umilenia czasu :)

Opracowała: mgr Barbara Pospiszył

Pandemia

Pandemia- gra planszowa gotowa do druku.

Co potrzebujemy : graczy i kostki do gry.

Jest to gra która pomorze zniwelować stres dziecka związany z niejasnym dla niego zagrożeniem.

Wesołe postacie pozwolą utrwalić zasady profilaktyki i poszerzyć co nieco wiedzę o wirusie.

Gra w statki

Gra w statki jest to popularna gra towarzyska dla dwóch osób. Plansze do statków przygotowane są dla dwóch osób na jednej kartce.

Każdy z graczy rozmieszcza na pierwszej planszy swoje statki w dowolny sposób. Warunek jest taki, żeby statki nie dotykały się rogami.

Rozmieszcza się:
• cztery jednomasztowce
• trzy dwumasztowce
• dwa trzymasztowce
• jeden czteromasztowiec

Plansze do gry w Statki

Zasady:

Pierwszy z graczy strzela , np. A3. Gdy nie trafia, przeciwnik mówi „PUDŁO” – na ostrzelanym polu zaznacza kropkę. Gdy któryś ze statków zostanie trafiony, mówimy „TRAFIONY” i gracz który strzelał, ponawia strzelanie dotąd, aż zatopi cały statek (przeciwnik informuje go o tym mówiąc „TRAFIONY ZATOPIONY”) lub do kolejnego „pudła”. Wygrywa ten, kto pierwszy zatopi statki przeciwnika 🙂

Gra w kółko i krzyżyk

Gra w kółko i krzyżyk to kolejna z propozycji. Gracze stawiając na przemian kółka i krzyżyki, dążą do tego aby zdobyć trzy pola w jednej linii (pionowo, poziomo lub po skosie). Pamiętaj! Rozpoczyna gracz stawiający krzyżyki.

Plansze do gry w kółko i krzyżyk

Przykład: Jak widać powyżej, gracz pełnia błąd, który wykorzystuje rywal stawiający kółka. Zyskuje więc on trzy kółka po skosie i wygrywa.

Chińczyk

W klasycznej wersji gra 2-4 osób. Każdy posiada cztery pionki określonego koloru (żółty, niebieski, czerwony lub zielony), które ustawione są na początku gry w schowku takiego samego koloru. Każdy z graczy rzuca trzy razy sześcienną kostką do gry – kolejność zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gdy gracz wyrzuci „szóstkę” stawia swojego pionka na polu startowym oznaczonym jego kolorem i znów rzuca kostką, przy czym porusza się pionkiem o tyle oczek ile wskaże kostka. Gdy wyrzuci kolejną „szóstkę” może wystawić kolejnego pionka na pole startowe lub przemieścić tego pionka, który jest już na trasie. W Chińczyku każda wyrzucona „szóstka” uprawnia gracza do wykonania kolejnego rzutu kostką.

Plansza do Chińczyka

Na jednym polu może stać tylko jeden pionek. Gdy gracz będzie musiał stanąć na polu gdzie stoi pionek innego gracza, to dokonuje zbicia i pionek przeciwnika wędruje do „schowka”. Gdy pionek zrobi całe okrążenie planszy to wjeżdża do „domku” czyli czterech pól we własnym kolorze. Inni gracze nie mogą poruszać się w domkach swoich konkurentów. W momencie, gdy gracz wjechał pionkiem do „domku” i nie ma żadnego innego pionka na planszy, to znów rzuca kostką trzy razy, dopóki nie wyrzuci „szóstki” – tak jak na początku gry. Zwycięzcą Chińczyka zostaje ten z graczy, który pierwszy wprowadzi wszystkie cztery pionki do domku.

Kolorowy ludek- gra z kostką i kredkami

To gra prosta gra dostarczająca dużo emocji. Aby w nią zagrać, wystarczy wydrukować szablon.

Potrzebujemy: 1x kostka do gry i tylu kredek, ilu będzie graczy.

Kolorowy ludek

Grę w kolorowego ludka zaczyna najmłodszy gracz od rzutu kostką. Maluje to pole, które wskaże kostka. Następnie rzuca kolejny gracz i on także koloruje odpowiednie pole. Ludek podzielony jest na 18 pól: każda z cyfr występuje 3 razy. Kiedy gracz będzie miał pokolorowane już wszystkie pola jednego rodzaju, np „jedynki” i znów wyrzuci „jedynkę”, wtedy pauzuje jedną kolejkę i rzuca kolejny gracz. Wygrywa ta osoba, która pierwsza pokoloruje całego ludka.

Kostki do gier planszowych można wykonać samemu.

Co potrzebujemy: nożyczki, klej, drukarka 🙂

Szablon kostki do gry

Drukujemy szablon kostki, wycinamy, zginamy skrzydełka, kleimy. Do dzieła… powodzenia 🙂

Źródło:

https://www.bajkidoczytania.pl/

https://www.panimonia.pl/