Jesteś tutaj:

Wizyta górników z KWB Bełchatów

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nam nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, ale również z Barbórką. Dlatego w dniu 7 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu górników z Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” pana Tomasza i pana Roberta. Goście pojawili się w górniczych strojach galowych i wyjaśnili dzieciom: z jakich elementów składa się taki strój, jakie znaczenie ma kolor pióropusza, na czym polega praca górnika. Goście wyjaśnił, że biały pióropusz noszą sztygarzy, inżynierowie, zielony- dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz posiadają zwykli górnicy, natomiast czerwone – członkowie orkiestry górniczej. Opowiedzieli też o historii bełchatowskiej kopalni i o codziennej, ciężkiej pracy górnika, a także o przyszłych planach kopalni, gdy skończą się pokłady węgla brunatnego.

Dzieci miały do wykonania ważne zadanie. Musiały wysmarować twarze swoich pań węglem. Podczas tej zabawy wszystkim towarzyszyły wesołe miny i dobre humory. Przedstawiciele grup złożyli na ręce gości laurki oraz życzenia z okazji Barbórki dla wszystkich górników Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Każdy przedszkolak został obdarowany przez gości cukierkami. Na pamiątkę zostały zrobione zdjęcia.